sobota, 13 sierpnia 2016

 

   SKĄD  CZERPIEMY  WIEDZĘ  NA  TEMAT  ANIOŁÓW?

   
   Wiedzę na temat istnienia Aniołów przede wszystkim czerpiemy z Pisma Świętego, na którym opiera się całe nauczanie Kościoła Katolickiego

   W Starym Testamencie aniołowie przedstawiani są w roli posłańców - wysyłanych przez Boga do ludzi. W tej roli aniołowie pośredniczą w przekazywaniu zbawczych planów Bożych. Anioł strzeże bram raju (por. Rdz 3,24), opiekuje się Izraelem (pr. Wj 23,20), aniołowie przekazują prorokom polecenia Boże (por. Iz 6,6; Ez 4,3; Za 1,8). Stary Testament często przedstawia Boga na podobieństwo wschodniego władcy. W tym obrazie aniołowie przedstawiają zastęp sług bożych, jakby dwór niebieski. W Starym Testamencie nie brak tekstów mówiących o dworze Boga. "Ujrzałem Pana siedzącego na swym tronie, a stały przy Nim po Jego prawej i po lewej Stronie zastępy niebieskie" (1 Kr 22,19). Aniołowie są szczególnymi przyjaciółmi Boga, nazywanymi "świętymi" (Dn 4,10), albo "Synami Bozymi" (Ps 29,1; 89,7). Do niektórych stosowana jest specyficzna nomenklatura. Grupa nazwana cherubinami (nazwa pochodzenia mezopotamskiego), którzy podtrzymują tron Boga (Ps 80,2; 89,7), ciągną Jego wóz (Ez 10,1n.), stanowią Boży pojazd (Ps 18,11). Wymienieni są także serafini (płonący), stanowią jakby chór nieustannie śpiewający chwałę Bogu (Iz 6,2n.).

   Nowy Testament odwołuje się także do symbolicznego języka STarego Testamentu. Księgi Nowego Testamentu wyliczają: Archaniołów (1Tes 4,16), Cherubinów (Hbr 9,50), Trony, Panowania, Władze, Potęgi (Kol 1,16), Moce (Ef 1,21). W Nowym Testamencie aniołowie są pozostawieni do dyspozycji Chrystusa. Zwiastują nadejście Królestwa Bożego. Anioł informuje Zachariasza o narodzeniu Jana Chrzciciela (por. Łk 1,19). Gabriel zwiasuje Maryi poczęcie Jezusa (por. Łk 1,26). Zastępy aniołów głoszą narodzenie Zbawiciela (por. Łk 2,9-14). Anioł poleca Józefowi ucieczkę do Egiptu i ogłasza powrót do Nazaretu (por. Mt 2,13-19). Aniołowie służą Jezusowi na pustyni, niosą pociechę w Ogrodzie Oliwnym (por. Mt 4,11. Łk 22,43), przekazują niewiastom radosną wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa (por. Mt 28,2n.), mają być obecni na sądzie ostatecznym.
/ze strony Parafii Świętego Michała Archanioła w Mszanie Dolnej/

   Mówi się, że gdyby z Pisma Świętego usunąć każdą stronę, na której jest mowa o Aniołach, to należałoby z Pisma Świętego wyrwać co drugą stronę. Samo słowo Anioł wymienione jest w Piśmie świętym  ponad trzysta razy. 
   Pan Bóg przeprowadza Naród Wybrany czyli Izraelitów z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej przez Swych świętych Aniołów, pod dowództwem Świętego Michała Archanioła, który jest Wodzem Zastępów Pańskich czyli wszystkich Aniołów.
   To Święty Michał Archanioł, o którym mówi Księga Apokalipsy - na wyżynach niebieskich stoczył zwycięski bój o Bożą Chwałę z Lucyferem - najpiękniejszym ze wszystkich Aniołów /piękny jak jutrzenka.../,który z okrzykiem "non servian"! /nie będę służył!/ poniesiony pychą wypowiedział Bogu posłuszeństwo   pragnąc zająć miejsce Samego Boga. Pociągnął wówczas za sobą jedną trzecią wszystkich Aniołów obiecując im godności i przywileje w nowym utworzonym, przez siebie państwie. Wtedy  Święty Michał Archanioł z okrzykiem "Któż jak Bóg"! wystąpił z nim do walki.
  
 Pokonany Lucyfer wraz ze swymi zbuntowanymi aniołami został strącony na ziemię, gdzie zwodzi całą zamieszkałą tam ludność. Od tego czasu stał się szatanem a jego poplecznicy diabłami. 
   Nauka o złych duchach zwie się demonologią; ale ja na tym blogu tą sprawą nie będę się zajmować. Wystarczająco dużo książek na temat demonologii zostało napisanych przez wybitnych teologów, których literaturę polecam.
   Święty Michał Archanioł po zwycięskiej bitwie z Lucyferem został ustanowiony Wodzem Zastępów Pańskich, czyli wszystkich Świętych Aniołów. O Aniołach też poucza nas Katechizm Kościoła Katolickiego oraz wielu papieży i świętych, których Kościół Katolicki wyniósł już na ołtarze.
  Jeżeli ktokolwiek zaprzeczałby istnieniu Aniołów - tym samym wykluczałby sam siebie z członków Kościoła, którego cały Urząd Nauczycielski opiera się na Piśmie Świętym, Katechiźmie
Kościoła Katolickiego i tradycji.


O Aniołach z Katechizmu Kościoła Katolickiego

Istnienie aniołów – prawda wiary

328 Istnienie istot duchowych, niecielesnych, które Pismo święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary. Świadectwo Pisma świętego jest tak oczywiste, jak jednomyślność Tradycji.

Kim są aniołowie?

329 Święty Augustyn mówi na ich temat: "«Anioł» oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? – Duch. Pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem". W całym swoim bycie aniołowie są sługami i wysłannikami Boga. Ponieważ zawsze kontemplują "oblicze Ojca... który jest w niebie" (Mt 18, 10), są wykonawcami Jego rozkazów, "by słuchać głosu Jego słowa" (Ps 103, 20).
330 Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi. przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Świadczy o tym blask ich chwały.

Chrystus "ze wszystkimi swoimi aniołami"

331 Chrystus stanowi centrum świata anielskiego. Aniołowie należą do Niego: "Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim..." (Mt 25, 31). Należą do Niego, ponieważ zostali stworzeni przez Niego i dlaNiego: "Bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone" (Kol 1, 16). W jeszcze większym stopniu należą do Niego, ponieważ uczynił ich posłańcami swojego zamysłu zbawienia: "Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do usług, posyłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie?" (Hbr 1, 14).
332 Aniołowie są obecni od chwili stworzenia i w ciągu całej historii zbawienia, zwiastując z daleka i z bliska to zbawienie oraz służąc wypełnieniu zamysłu Bożego. Oto niektóre przykłady: zamykają raj ziemski, chronią Lota, ratują Hagar i jej dziecko, powstrzymują rękę Abrahama, pośredniczą w przekazywaniu Prawa, prowadzą lud Boży, zwiastują narodziny i powołania, towarzyszą prorokom. Wreszcie anioł Gabriel zwiastuje narodzenie Poprzednika oraz narodzenie samego Jezusa.
333 Życie Słowa Wcielonego, od Wcielenia do Wniebowstąpienia, jest otoczone adoracją i służbą aniołów. Gdy Bóg "wprowadza Pierworodnego na świat, mówi: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży" (Hbr 1, 6). Ich śpiew uwielbienia przy narodzeniu Chrystusa nie przestał rozbrzmiewać w uwielbieniu Kościoła: "Chwała Bogu..." (Łk 2,14). Aniołowie strzegą Jezusa w dzieciństwie, służą Mu na pustyni, umacniają Go w agonii i mogliby ocalić Go z ręki nieprzyjaciół, jak kiedyś Izraela. Aniołowie także "ewangelizują", głosząc Dobrą Nowinę Wcielenia i Zmartwychwstania Chrystusa. Będą obecni w czasie powrotu Chrystusa, który zapowiadają, służąc Mu podczas sądu.

Aniołowie w życiu Kościoła

334 W taki sam sposób całe życie Kościoła korzysta z tajemniczej i potężnej pomocy aniołów.
335 W liturgii Kościół łączy się z aniołami, by uwielbiać trzykroć świętego Boga; przywołuje ich obecność (w Supplices Te rogamus... – "Pokornie Cię prosimy..." z Kanonu rzymskiego, w In paradisum deducant te angeli... – "Niech aniołowie zawiodą cię do raju...", w liturgii pogrzebowej lub w "Hymnie cherubinów" w liturgii bizantyjskiej) oraz czci szczególnie pamięć niektórych aniołów (św. Michała, św. Gabriela, św. Rafała, Aniołów Stróżów).
336 Życie ludzkie od dzieciństwa aż do zgonu jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów. "Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia". Już na ziemi życie chrześcijańskie uczestniczy – przez wiarę – w błogosławionej wspólnocie aniołów i ludzi, zjednoczonych w Bogu.                           /ze strony głównej Zgromadzenia Sióstr od Aniołów                           
                                               


 Królowa Aniołów i Wszystkich Świętych


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz