wtorek, 22 listopada 2016

IMIONA ANIOŁÓW

    Aniołowie są stworzeniami czysto duchowymi, którzy stworzeni zostali przez Boga na początku świata. Pismo Święte nie mówi o tym kiedy Aniołowie zostali stworzeni; ale można się domyślać, że zostali stworzeni jeszcze przed stworzeniem człowieka; gdyż wraz z pojawieniem się człowieka na ziemi obecny już był szatan, który skusił pierwszych ludzi do nieposłuszeństwa Bogu i popełnienia grzechu wskutek czego pierwsi ludzie - Adam i Ewa wyrzuceni zostali z raju, a "wygnawszy zaś człowieka, Bóg umieścił na wschód od ogrodu Eden Cherubów i miecz z połyskującym ostrzem, aby strzec drogi do drzewa życia" /Rdz 3, 24/.

 Ponieważ Aniołowie są stworzeniami czysto duchowymi oznacza to ich niematerialność i nieśmiertelność; choć czasami ukazując się niektórym Bożym wybrańcom przybierają ciała materialne. Widzimy to w Księdze Rodzaju, kiedy trzej Aniołowie przychodzą w gościnę  do Abrahama; następnie przychodzą zniszczyć Sodomę i Gomorę z powodu ich grzechów. Archanioł Rafał towarzyszy w podróży młodemu Tobiaszowi; a w Nowym Testamencie Archanioł Gabriel zwiastuje Pannie Maryi, że oto pocznie i porodzi Syna, który zbawi świat od jego grzechów;Aniołowie usługują Panu Jezusowi po 40-to dniowym poście na pustyni; Anioł pociesza Pana Jezusa w czasie Jego krwawej modlitwy w Ogrodzie Getsemani... Po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa Aniołowie towarzyszą młodemu Kościołowi; również Anioł wyprowadza świętego Piotra z więzienia.
   Aniołowie są obecni w całej historii zbawienia, towarzyszą człowiekowi w drodze do nieba.
Na kartach Pisma Świętego obecni są przeszło 300 razy i nie sposób wymieniać tu wszystkich ich działań i interwencji. Mówi się, że gdyby usiłowano wymazać prawdę o ich istnieniu to należałoby wyrwać z Pisma Świętego co drugą kartę. Istnienie Aniołów należy więc przyjąć i uznać jako Prawdę objawioną.

   Według Pisma Świętego liczba Aniołów jest ogromna: "Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim"/Dn 7,10/ "a liczba ich była miriady miriad, tysiąc tysięcy"  /Ap 5,14/. Ta ogromna ilość Aniołów wypełnia świat między niebem, a ziemią.

   Na prosty sposób ewidencji Aniołów wpadł Pseudo-Dionizy Aeropagida żyjący a V wieku.  Wyróżnił on dziewięć Chórów Anielskich. Ten podział przyjmuje za kryterium stan ich natury, łaski i chwały. Poszczególne zaś Chóry przydzielił do odpowiedniej triady, czyli zastępów. Pierwszą triadę tworzą dworzanie; są to Aniołowie najbliżsi Bogu, nazywani często Aniołami Oblicza i do nich należą Serafini - zwani Aniołami miłości i światła; Cherubini - pełni wiedzy rozlewającej mądrość; to oni bezpośrednio kontemplują Bożą Mądrość i są przedstawiani w błękitnych szatach, które symbolizują jasność umysłu. Ich atrybutem jest zwierciadło mądrości oraz księga. Trzeci zastęp tej triady to trony; ich imię wskazuje na doskonałą niezależność od wszelkiego zepsucia ziemską nieczystością. Są to Aniołowie z najwyższego Chóru o najwyższym stopniu świętości, którzy stoją u Tronu Bożego wpatrując się w Jego oblicze śpiewając Mu dniem i nocą hymny uwielbienia. Aniołowie najwyższego Chóru mają po 3 pary skrzydeł co wskazuje na najwyższy stopień ich świętości.

   Druga triada zwana Chórami Porządku to zarządcy zajmujący się realizacją planu Bożej Opatrzności. Są to Aniołowie niższego rzędu i posiadają nieco niższy stopień świętości. Są zarządcami świata w jakim żyjemy i do nich należą: Panowania, które wydają polecenia i rozkazy wśród zastępów Aniołów; nigdy nie ulegają żadnemu zepsuciu; Moce - pośredniczą w działaniach łaski Bożej i przypisuje się im moc czynienia cudów a także wykazują się cnotą męstwa; i ostatni zastęp tej triady to Władze. Cechuje ich intelektualny porządek władzy; poskramiają złe duchy, określają sposób wykonywania poleceń i rozkazów.

Trzecia Triada - to wykonawcy; realizują wskazania Chórów Porządku. To Aniołowie najbliżsi ludziom; są to Zwierzchności lub zwani również są zastępami Księstw; kierują oni państwami i narodami a także Aniołami; Archaniołowie - spełniają czynności poselskie i zwiastują  ludziom rzeczy wielkiej wagi; oraz Aniołowie - duchy najniższego Chóru; to opiekunowie konkretnych ludzi, którzy realizują zamysł Boży względem każdego z nas.


 Tak więc mamy 9 Chórów Anielskich, które podzielone zostały na trzy Triady, a w każdej z nich są obecne po trzy Zastępy Anielskie o różnych stopniach świętości i władzy, którą im Bóg nadał. Hierarchia Aniołów to społeczność, w której to własnie Bóg jest Królem i Władcą.

   Nauka Kościoła Katolickiego ukazuje nam trzech Archaniołów znanych z imienia, którzy są obecni na kartach Pisma Świętego. Są to: Archanioł Gabriel - zwiastun dobrej nowiny; to on zwiastował Pannie Maryi, że oto pocznie i porodzi Syna Bożego; Archanioł Rafał - co oznacza "Bóg uzdrawia"; towarzyszył młodemu Tobiaszowi w jego podróży; jest patronem podróżnych i lekarzy i Archanioł Michał, którego zawołaniem jest "Któż jak Bóg!". Jest Wodzem Zastępów Pańskich, pogromcą szatana i patronem całego Kościoła.

   Niedawno ukazała się książka nakładem Wydawnictwa Esprit ks. Marcello Stanzione i  Carmine Alvino pt.: "Siedmiu Archaniołów" - Historia zapomnianego kultu. Mówi się w niej o istnieniu nie trzech lecz o siedmiu Archaniołach, którzy byli czczeni przez Kościół we wcześniejszych wiekach. Autorzy tej książki zaangażowani są w zabieganiu u najwyższych hierarchów Kościoła Katolickiego o odnowienie publicznego kultu liturgicznego siedmiu książąt niebieskich. Ma to swoje uzasadnienie, gdy przywołamy pewne teksty Pisma Świętego, na którym swe nauczanie opiera Kościół. W Księdze Tobiasza czytamy: "Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat pański" /Tb 12,15/. W Apokalipsie św. Jana zaś czytamy: "Jan do siedmiu Kościołów, które są w Azji; Łaska wam i pokój od tego, Który jest i Który był, i Który przychodzi, i od siedmiu Duchów, które są przed Jego tronem" /Ap 1, 4/ "Zgodnie z najstarszą tradycją bizantyjską siedmiu aniołów z berłem znajdowało się pomiędzy postaciami na mozaice, która w roku 1543 ozdabiała sklepienie nad głównym ołtarzem w bazylice św. Marka w Wenecji i stanowiła wzór dla obrazu Panna z siedmioma aniołami, który dziś oglądamy w bazylice Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie przy Piazza Esedra." /za: "Siedmiu Archaniołów" - ks. Marcello Stanzione, Carmine Alvino str. 18/.

Oto imiona tych Aniołów:
  - Michał - zwycięski
  - Rafał - lekarz
  - Jehudiel - wynagradzający
  - Gabriel - posłaniec
  - Uriel - silny
  - Barachiel - opiekun
  - Sealtiel - wielbiący

  Czterech z nich, którzy nie uzyskali oficjalnej aprobaty Kościoła byli wymieniani przez ojców Kościoła i wielu autorów chrześcijańskich. Obecnie w Palermo znajduje się Plac Siedmiu Aniołów. Istnieje też wiele obrazów przedstawiających siedmiu Aniołów. W kościele kolegium jezuickiego w Syrakuzach znajduje się obraz o wymiarach 328 na 335 centymetrów przedstawiający siedmiu archaniołów stojących na chmurach i kontemplujących Przenajświętszą  Trójcą pośrodku którego wyróżniona została postać Archanioła Michała w charakterystycznej dla niego szacie oraz z powiewającą białą chorągwią z czerwonym krzyżem na środku - chrześcijańskim symbolem triumfu nad śmiercią, zmartwychwstania i zwycięstwa nad diabłem.

   W Dzienniczku świętej siostry Faustyny również odnajdujemy zapiski o siedmiu Aniołach: "W jednym dniu, kiedy byłam na adoracji, a duch mój jakby w konaniu za Nim i łez powstrzymywać nie mogłam, wtem ujrzałam jednego ducha, który był piękności wielkiej, który mi rzekł te słowa: Nie płacz - mówi Pan. - Po chwili zapytałam: Kto ty jest. - A on mi odpowiedział: Jestem jednym z siedmiu duchów, którzy stoją dniem i nocą przed tronem Bożym i wielbią Go bez przestanku".
 /zob. "Dzienniczek" - zeszyt pierwszy 471/. Następną wzmiankę o siedmiu Aniołach znajdujemy w tekście 630 w drugim zeszycie Dzienniczka: "Wtem ujrzałam jednego z siedmiu duchów"...

  Ponieważ jednak Kościół uznał tylko trzech spośród siedmiu Archaniołów: Gabriela, Rafała i Michała, należy to uszanować wymieniając tylko imiona tych trzech właśnie Archaniołów i modlić się o to, aby Władze Kościoła wzbogacając Kościół Katolicki przywróciły kult siedmiu Archaniołów.



  Czy można poznać imię swego Anioła Stróża? - Nie raz ktoś mnie pytał czy znam imię swego Anioła Stróża przechwalając się posiadaniem wiedzy imienia swego Anioła Stróża. Jeśli chodzi o mnie to nie znam imienia swego Anioła Stróża i mnie to specjalnie nie interesuje. Wystarczy mi wiedza, że takiego Anioła Stróża mam, że zawsze mogę się do niego zwracać i że nigdy mnie nie opuszcza. Aniołowie nie lubią ujawniać swoich imion, a gdy ich o to pytamy nigdy nie możemy mieć pewności tego, że to nie szatan udziela nam odpowiedzi. Bowiem tylko szatan daje natychmiast to czego chcemy; a wiemy przecież, że jest on kłamcą od założenia świata. Nazywam to "objawieniami życzeniowymi", których pochodzenie będzie zawsze od szatana. - Dlaczego Aniołowie nie lubią podawać swoich imion? Aby nie oddawać im zbytniej czci i chwały, która się tylko Bogu należy /por. Tb 12, 18/. Poza tym nam ludziom należy się dla nich szczególny szacunek, gdyż są wysłannikami Samego Boga i to Bóg przez nich działa. "Wówczas rzekł Manoach do Anioła Pańskiego; "Jakie jest imię twoje abyśmy, gdy spełni się słowo twoje, mogli cię uczcić"? Odpowiedział mu Anioł: :Dlaczego pytasz się o moje imię: jest ono cudowne" - w tłumaczeniu wg przypisów /Sdz 13, 17-18/ "cudowne" oznacza: "tajemnicze".
Imiona aniołów podawane są w okultyzmie i nie maja one nic wspólnego z nauką Kościoła Katolickiego, dlatego nie powinniśmy ulegać pokusom starając się poznać imię swego Anioła.

   Autorzy modlitw do poszczególnych Aniołów zamiast imienia kierują się ich nazwami w zależności od funkcji jaką sprawują. Przytoczę tu modlitwę do Anioła, który kieruje Rządzącymi:
                                     
                                     Do Anioła, który kieruje Rządzącymi
   O Aniele rządzących,
   oświeć tych, którzy mają zadanie
   przewodzenia naszemu krajowi
   i naszym narodom.
   Obdarz ich wrażliwością na słabych;
   obdarz ich poczuciem sprawiedliwości;
   obdarz ich pragnieniem pokoju;
   obdarz ich uczciwością właściwą tym,
   którzy chcą bardziej dobra swego ludu
   niż własnego. I wesprzyj ich, gdy doznają
   pokusy władzy i chciwości.
   Spraw, aby byli sprawiedliwymi przewodnikami.
   Amen

   /Za: "Aniele których czuwasz - Modlitewnik Wyd. Jedność str. 58-59/

I taką formę nazewnictwa określającą funkcję Anioła uważam za najwłaściwszą.


9 komentarzy:

  1. Wiele się dowiedziałem. Dziękuję. Chwała BOGU <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz.Życzę Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.

      Usuń
    2. Dzięki że są tacy ludzie w Polsce

      Usuń
  2. Bóg zapłać za cenne informacje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Życzę Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Aniołów.

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Życzę opieki Świętych Aniołów na każdy dzień.

      Usuń
  4. Bardzo ciekawe informacje. Dziękuję P.Zofio .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, życzę Bożego błogosławieństwa na każdy dzień i opieki Świętych Aniołów. Szczęść Boże!

      Usuń